Zvyšujeme obchodní účinnost webů a marketingovou přesvědčivost

Jak získat kvalitní zpětné odkazy (podcast)

Aleš Linhart - 13.01.2011

Úspěch optimalizace internetových stránek pro vyhledávače zajišťují nejen dobře napsané texty. Značný vliv na pozice stránek ve vyhledávačích mají ovšem i off-page faktory a to konkrétně zpětné odkazy. Ty mají vliv jak na pozice ve výsledcích vyhledávačů, tak i na zvýšení návštěvnosti o návštěvníky, kteří přijdou na vaše stránky přímo přes zpětný odkaz. Způsobů, jak získat zpětné odkazy je mnoho, ale ne všechny vedou k získání kvalitních odkazů. Jak tedy získat pouze kvalitní odkazy? Odpověď naleznete v následujícím článku.

Mluvená verze článku (podcast)

stáhnout (MP3, 19,5 MB, 8 min 8 sec)

Odkazový profil

Dříve, než bude řečeno, jak budovat zpětné odkazy je důležité zmínit pojem odkazový profil. Odkazový profil je pro vyhledávače velmi důležitý, neboť vypovídá o vzniku, znění a umístění zpětných odkazů. V případě, že má váš web špatný odkazový profil, mohou ho vyhledávače i penalizovat.

U správného odkazového profilu by měla většina zpětných odkazů splňovat následující podmínky:

 • mají různý text odkazu (anchor text)
 • nacházejí se na tématicky souvisejících stránkách
 • vznikají přirozeným tempem
 • nacházejí se na stránkách s různým rankem a stářím
 • směřují na titulní stránku i podstránky
 • jsou na stránkách ve stejném jazyce
 • neexistují jen dočasně

Pro ilustraci, jak vidí vyhledávače odkazový profil vašeho webu, můžete využít nástroj Majestic SEO. Majestic SEO prochází weby podobně jako Gogole Bot a sbírá informace o zpětných odkazech. S jeho pomocí můžete o odkazech směřujících na váš webu zjistit následující informace:

 • Celkový počet externích odkazů vedoucích na váš web
 • Počet unikátních domén, ze kterých odkazy vedou
 • Počet odkazů s nastaveným atributem nofollow
 • Texty odkazů
 • URL adresy vašeho webu, na které odkazy směřují
 • Graf o vývoji počtu zpětných odkazů v čase

Majestic SEO - ukázka rozhraní

Začněte na Firmy.cz

Nejkvalitnějším katalogem firem a internetových stránek je u nás katalog Firmy.cz a proto by v něm neměl chybět váš zápis. Existují čtyři způsoby, jak mohou lidé přijít na váš zápis v tomto katalogu.

1. Fulltextové vyhledávání

Zápisy v katalogu Firmy.cz jsou zařazovány do fulltextového vyhledávání. Pokud tedy někdo zná třeba název vaší firmy a neznám adresu vaší webové prezentace, tak se může dostat při fulltextovém vyhledávání vaší firmy právě na zápis na Firmy.cz

Záznam z Firmy.cz ve fulltextovém vyhledávní GoogluZáznam z Firmy.cz ve fulltextovém vyhledávní Googlu

2. Odkazem z jiného webu

Pokud se bude někdo zmiňovat o vaší firmě na svém webu, je možné, že místo odkazu přímo na vaši webovou prezentaci zvolí odkaz na váš zápis v katalogu Firmy.cz

3. Procházením katalogu

Třetím způsobem, jak váš zápis mohou lidé objevit, je jejich procházení katalogem. Návštěvníci katalogu Firmy.cz většinou vědí, co hledají (jakou službu a v jakém městě). Pokud tedy bude váš zápis umístěn ve správné kategorii, naleznou vás právě tito návštěvníci.

4. Hledání v katalogu

Katalog umožňuje i vyhledávání firem podle zadaných klíčových slov. Čím vhodnější bude váš zápis, tím více potenciálních zákazníků nalezne váš zápis takovým vyhledáváním a navštíví váš web.

Návod na vytvoření správného zápisu nejen pro katalog Firmy.cz naleznete v článku „Jak vytvořit úspěšný zápis do katalogů?".

Nabídněte zajímavé online nástroje

Nebojte se investovat do užitečných on-line nástrojů. Pokud do takového nástroje umístíte odkaz na váš web a dáte ho zdarma k dispozici majitelům ostatních webů, můžete si být jisti, že získáte řadu různorodých zpětných odkazů.

Napište zajímavý článek

Lidé na internetu nechtějí jen nakupovat, ale chtějí také hledat informace, zajímavé články a novinky. V tomto směru je další prostor pro získání zpětných odkazů.

Napište zajímavý článek o něčem novém nebo o něčem, co je v daném období aktuální. Třeba o Vánocích napište článek o tom, jak správně vybrat vhodný vánoční dárek. Pokud bude tento článek zajímavý, tak na něj brzy začnou ostatní odkazovat ze svých webových stránek, blogů nebo třeba i profilů na sociálních sítích.

Pravidelně informujte o vašich novinkách

Ať už jste velká firma nebo jen jednotlivec, stále je u vás něco nového. Pravidelnou aktualizací novinek budou lidé vědět, že jste aktivně fungující společnost. Pokud navíc budou vaše aktuality zajímavé (např. začátek prodeje elektromobilu v České republice), mohou tuto informaci využít jak blogeři tak i novináři ve svých článcích.

V internetovém světě jsou užitečným místem pro zveřejňování novinek RSS kanály a tiskové zprávy.

Zapojte se do diskuzí

Najděte diskuzní fóra, blogy a informační weby zabývající se stejným oborem, jakým se zabývá vaše webová prezentace. Sledujte názory ostatních na informace z tohoto oboru a aktivně se zapojujte do diskuze. Při reakci na nějaké téma se nebojte uvést odkaz na zajímavý článek na vašem webu, který se daným tématem zabývá.

Sociální sítě

S velkým rozvojem sociální sítě Facebook se nabídl další prostor pro získávání zpětných odkazů. Sociální sítě nabízejí možnost rychlého šíření odkazů mezi ostatními uživateli. Navíc odkazy ze sociálních sítí mají svoji váhu, která je určena podle reputace, kterou má uživatel, který odkaz zveřejnil. Kromě Facebooku je vhodné zapojit se i do sociální sítě Twitter. Odkazy z Twitteru mají také svoji váhu a především publikování na něm urychluje indexaci nových podstránek vašeho webu do vyhledávačů.

Další možnosti budování odkazů

Budovat zpětné odkazy lze mnoha způsoby. Následující seznam uvádí pouze některé z možných způsobů:

 • Publikujte na Wikipedii. Pokud napíšete kvalitní článek na vašem webu a na ten nasměrujete odkaz z Wikipedie, tak bude tento odkaz ponechám a bude mít velkou váhu.
 • Uveřejněte vaše videa na YouTube a Facebooku. Na YouTube můžete založit vlastní kanál s odkazem na váš web. Pokud bude kanál obsahovat zajímavá videa, tak ho shlédne řada lidí.
 • Udělejte interview s uznávanou osobností z oboru, které budou ostatní citovat a na které budou odkazovat
 • Nabídněte něco zdarma (šablony, tapety na plochu, spořiče obrazovky) a umístěte do těchto šablon, tapet a spořičů URL adresu vašeho webu.

 

Delicious Save this on Delicious

Články